Tren Koltuğu Tasarımından Kumaş Seçimine Kadar Hassasiyet Gerektirir

Araç koltukları sınıflandırmasında, lastik tekerlekli ve amortisörlü araçların yanı sıra tren gibi metal tekerlekli ve metal üzerinde işleyen araçlar için geliştirilen koltukların diğer araç koltuklarına göre daha farklı yapılması gerekir. Özellikle uzun tren yolculuklarında koltukların alttan ve yandan gelen sallantılara ve titremelere karşı mukavemetli bir yay sistemine sahip olması, koltuklarda kullanılan süngerlerin daha rahat ve döşemelerin leke tutmaz özellikli olmaları, kolay temizlenebilmeleri de aranan özellikler arasında ilk sırada yer almaktadır. Koltuklarda güvenlik konusu da tren koltuğu için en az diğer taşıtlar kadar önemlidir. Bu nedenle özellikle kolay tutuşmayan bir yapıda olması son derece önemlidir.

Kent Ulaşımında Kullanılan Tren Koltuğu Daha Narin Yapılmaktadır

Kent içi ulaşımda kullanılan tren, hafif metro, tramvay gibi araçlar için üretilen koltuklarla, şehirler arası yolculuklarda kullan vagonlar için üretilen koltukları bir birleriyle karıştırmamak gerekir. Bunun ana nedeni yolcuların sürekli sirkülasyon halinde olmaları ve kısa süreli oturmaları, bundan da önemlisi, kent içinde kullanılan raylı sistemlerde oturma alanlarının fazla olabilmesi için koltuk kalınlıklarından fedakarlık yapılması şarttır. Ayakta seyahat eden yolcuların da özellikle koridorlarda sıkışarak rahatsız yolculuk yapmalarının önüne geçebilmek için, bu tren koltuğu tasarımlarında daha ince ancak dayanıklı malzemeler kullanılmaktadır. Ancak kolay temizlenebilmesi açısından leke tutmayan malzemeler ve döşeme kumaşlarının kullanılmasının yanında kolay alev almayan, yangın gibi durumlarda ortama zehirli gaz salınımı yapmayan malzemelerin kullanılması da bu koltukların standart özellikleri arasında yer almaktadır.

Tren Koltuğu Uygulamalarında Da İleri teknoloji ve Ustalık Birlikte Hareket Eder

Tren koltuğu uygulamalarında, konforun yerini kısa süreli dinlenmeye uygun tasarımlar alırken, doğal olarak kullanılan malzemenin yoğun insan sirkülasyonu sebebiyle kolaylıkla deforme olmayan özel plastik malzemeden seçilmesi hem maliyet ham de kolay yenileme açısından kullanıcı firmaya büyük kolaylık sağlamaktadır. Ancak hemen yeri gelmişken belirtmekte fayda var ki, bu koltukların üretimi de en az karayolunda seyreden araçların koltuklarının üretimi kadar teknoloji ve emek yoğun bir çalışma gerektirir. Maliyetlerinin düşüklüğü ise sadece aslında tamamen bir yanlış anlaşılmadan ibaret olup, hafif ticari araçların ya da belediye otobüsü koltuklarının maliyeti ile aynı seviyelerde olmaktadır. Ortaya çıkan maliyetin büyük ölçüde dövize bağlı hammadde fiyatlarından kaynaklandığını da yeri gelmişken belirtmek gerekir.

2018-11-01T14:26:47+00:00